wygodne łóżko dla chorego

Wybierając odpowiednie łóżko do rehabilitacji warto zwrócić uwagę żeby miało wszystkie potrzebne funkcje. Większość nowoczesnych łóżek rehabilitacyjnych posiada regulację elektryczną zagłówka, pozycji nóg, wysokości łóżka, pozycję trendelenburga (antypionizacji) i antytrendelenburga (pionizacji). Oprócz tego ma w posiadaniu regulowane barierki i wysięgnik z uchwytem.

We wpisie poniżej opiszę kilka funkcji które warto brać pod uwagę wypożyczając albo kupując łóżko rehabilitacyjne.

 

Możliwości zmiany pozycji leża

 

Najlepszym wyborem jest leże czterosegmentowe, z możliwością regulacji łóżka pilotem: segmentu głowy i tułowia oraz segmentu ud i podudzi.

Ważna jest także możliwość ustawienia różnych pozycji terapeutycznych, np. pozycji Trendelenburga, w której głowa, klatka piersiowa i tułów znajdują się poniżej poziomu kończyn dolnych. Jest to pozycja drenażowa, pomocna w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych.

Dobrze, jakby łóżko miało też funkcję Antytrendelenburga, jest to pozycja odwrotna do pozycji Trendelenburga. Znajduje ona zastosowanie w niektórych jednostkach chorobowych.

 

Regulacja elektryczna wysokości łóżka ortopedycznego

 

Regulacja wysokości odbywa się za pomocą specjalnych siłowników elektrycznych, umiejscowionych na szczytach łóżek. Zwykle zakres wysokości wynosi od 40 do 80 cm, ale są też specjalne łóżka, w których zakres wysokości zaczyna się od 20 cm.

Zmiana wysokości jest bardzo ważna np. podczas przenoszenia pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki oraz w niektórych urazach np. po endoprotezie stawu biodrowego, gdzie pacjent nie może zbyt mocno zginać stawu biodrowego.

 

Bezpieczeństwo i obsługa łóżka przez chorego

 

Regulowane barierki boczne zapewniają bezpieczeństwo pacjenta. Podczas gdy pacjent sam przebywa w łóżku jakiś czas np. w nocy, możemy podnieść barierki do góry, dzięki czemu uniemożliwimy upadek z łóżka.

Wysięgnik z trójkątem ułatwia wstawanie z łóżka, zmianę pozycji oraz umożliwia trening górnej części ciała podczas leżenia (podciąganie ciała).

 

Wyposażenie dodatkowe łóżka rehabilitacyjnego

 

Niezbędnym wyposażeniem łóżka jest materac, który dobieramy w zależności od stanu i potrzeb pacjenta.

Dla pacjenta, który sam zmienia pozycje w łóżku, wstaje, porusza się, w zupełności wystarczy dobrej jakości materac piankowy.

Pacjent wykazujący mniejszą aktywność, większość czasu spędza na leżąco, bardzo rzadko zmienia pozycje, będzie potrzebował materac przeciwodleżynowy.

Profesjonalny materac przeciwodleżynowy to materac zmiennociśnieniowy, który zapewnia przepływ powietrza między komorami, co powoduje, że ciało pacjenta nie styka się z podłożem w tym samym miejscu dłużej niż kilka minut.

Dodatkowo można wyposażyć łóżko rehabilitacyjne w stolik bądź szafkę przyłóżkową, co ułatwi pacjentowi np. spożywanie posiłków albo czytanie książki.

 

Polecamy sprawdzić ofertę naszej wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych Śląsk, Opole, Gliwice.