Łóżko rehabilitacyjne – na co zwrócić uwagę?

 

Możliwości zmiany pozycji leża:

Najlepszym wyborem jest leże czterosegmentowe, z możliwością regulacji oparcia segmentu głowy i tułowia oraz segmentu ud i podudzi.

Ważna jest także możliwość ustawienia różnych pozycji terapeutycznych, np. pozycji Trendelenburga, w której głowa, klatka piersiowa i tułów znajdują się poniżej poziomu kończyn dolnych. Jest to pozycja drenażowa, pomocna w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych.

Dobrze, jakby łóżko miało też funkcję Antytrendelenburga, jest to pozycja odwrotna do pozycji Trendelenburga. Znajduje ona zastosowanie w niektórych jednostkach chorobowych.

Regulacja wysokości łóżka:

Regulacja wysokości odbywa się za pomocą specjalnych siłowników elektrycznych, umiejscowionych na szczytach łóżek. Zwykle zakres wysokości wynosi od 40 do 80 cm, ale są też specjalne łóżka, w których zakres wysokości zaczyna się od 20 cm.

Zmiana wysokości jest bardzo ważna np. podczas przenoszenia pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki oraz w niektórych urazach np. po endoprotezie stawu biodrowego, gdzie pacjent nie może zbyt mocno zginać stawu biodrowego.

Bezpieczeństwo i obsługa pacjenta:

Regulowane barierki boczne zapewniają bezpieczeństwo pacjenta. Podczas gdy pacjent sam przebywa w łóżku jakiś czas np. w nocy, możemy podnieść barierki do góry, dzięki czemu uniemożliwimy upadek z łóżka.

Wysięgnik z trójkątem ułatwia wstawanie z łóżka, zmianę pozycji oraz umożliwia trening górnej części ciała podczas leżenia (podciąganie ciała).

Wyposażenie dodatkowe:

Niezbędnym wyposażeniem łóżka jest materac, który dobieramy w zależności od statu i potrzeb pacjenta.

Dla pacjenta, który sam zmienia pozycje w łóżku, wstaje, porusza się, w zupełności wystarczy dobrej jakości materac piankowy.

Pacjent który wykazuje mniejszą aktywność, większość czasu spędza leżąc, bardzo rzadko zmienia pozycje, będzie potrzebował materac przeciwodleżynowy.

Profesjonalny materac przeciwodleżynowy to materac zmiennociśnieniowy, który zapewnia przepływ powietrza między komorami, co powoduje, że ciało pacjenta nie styka się z podłożem w tym samym miejscu dłużej niż kilka minut.

Dodatkowo można wyposażyć łóżko w stolik bądź szafkę przyłóżkową, co ułatwi pacjentowi np. spożywanie posiłków albo czytanie książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *